Młodzież z naszej szkoły wzięła udział w konferencji "Zdrowie psychiczne żołnierzy"
Data dodania: 05.05.2025 r.
W dniu 17.10.2024 r. w Wałeckim Centrum Kultury w Wałczu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa: „Zdrowie psychiczne żołnierzy – rozumieć, wspierać, zapobiegać. Służby mundurowe wobec zmieniających się trendów społecznych” poświęcona zdrowiu psychicznemu żołnierzy, w której uczestniczyli żołnierze 104 batalionu logistycznego. Wydarzenie, zorganizowane przez 100 Batalion Łączności, zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin – psychologów, lekarzy oraz przedstawicieli wojska.
Konferencję podzielono na dwa panele dyskusyjne. W pierwszym panelu prelegenci omawiali i dyskutowali wartości będące u podstaw Polskich Sił Zbrojnych, a także tożsamość i morale żołnierzy i ich wpływ na wyzwania współczesnej organizacji wojska.
Panel drugi to analiza problemów zdrowia psychicznego i relacji psychospołecznych żołnierzyw trakcie współczesnej służby wojskowej.
Kluczowym aspektem konferencji było zwrócenie uwagi na wagę zdrowia psychicznego żołnierzy, zwłaszcza tych rekrutujących się spośród pokolenia Z, oraz wypracowanie metod ich wsparcia.
Zespół Szkół Rolniczych w Świdwinie był aktywnym uczestnikiem tejże konferencji. Klasa 2 TL pilnie wsłuchiwała się w zagadnienia prezentowane przez kolejnych prelegentów za pomocą łącza internetowego, a jeden z nauczycieli, dr Mariusz Zborowski zaprezentował swój artykuł – „Psychomotoryczna sprawność operacyjna współczesnej młodzieży”. Dynamiczny postęp rozwoju technologicznego, który objawia się w wielu dziedzinach życia nie tyle, że nawet nie pozwala na stagnację, lecz nieuchronnie wymusza konieczne zmiany dostosowawcze w innych obszarach nie-technologicznych, jak relacje i więzi społeczne, sprawność psychiczna, poziom aktywności fizycznej, a zatem – sprawność operacyjną potencjalnych rekrutów służb mundurowych.
Zaprezentowany materiał traktował o zdolnościach psychomotorycznych współczesnych młodych ludzi, osób tzw. „Pokolenia Z” (roczniki urodzone w latach 1997-2012) oraz „Pokolenia Alfa” (dzieci urodzone w latach 2010-2020). Rozważane były współczesne parametry zależności pomiędzy sposobem przeżywania emocji, zdolnością koncentracji, umiejętnością budowania relacji społecznych i pracy w grupie a zdolnością motoryki ruchu oraz koordynacji ruchowej tychże grup pokoleniowych. Analiza danych ze wspomnianych obszarów pozwoliła na wyciągnięcie logicznych wniosków oraz parametrów antycypacyjnych potencjalnych rekrutów.
Poniżej artykuł z Gazety Wałeckiej podsumowujący konferencję.
Czytaj więcej
Autor: ZSR CKZ w Świdwinie